*******************************************

Wycieczka szkolna do muzeum Anatomii, Muzeum Farmacji oraz do Szkoły Policealnej

Integracyjnej Masażu Leczniczego Nr 2 w Krakowie.

 

Uczniowie naszej szkoły dnia 7 listopada 2014 roku mieli okazję wybrać się na wycieczkę szkolną do Krakowa. Celem naszej wyprawy była wizyta w krakowskiej Szkole Policealnej Integracyjnej Masażu Leczniczego oraz dwóch krakowskich muzeach – anatomii oraz farmacji.

 

Wyjechaliśmy wczesnym rankiem, pierwszym przystankiem była ulica Królewska 86, gdzie znajduje się zaprzyjaźniona z naszą szkołą krakowska szkoła masażu. Nasi uczniowie – przyszli masażyści – mieli okazję odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach krakowskiej szkoły, przyjrzeć się bazie dydaktycznej, porozmawiać z uczącymi w niej nauczycielami i kształcącymi się w niej uczniami. Wizyta przebiegła w przyjaznej atmosferze wymiany doświadczeń i wspólnych tematów związanych z zawodem technika masażysty.

 

Kolejny punkt wycieczki to krakowskie Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ przy ulicy Kopernika 12.

W muzeum składającym się z trzech sal, znajduje się w nim aż 2077 preparatów anatomicznych. Pierwsza sala zawiera preparaty z działu osteologii i artrologii, także anatomii porównawczej, a wreszcie preparaty z działu antropologii. W drugiej sali zgromadzono preparaty "mokre" przechowywane w szczelnych słojach lub specjalnie dostosowanych przeźroczystych pojemnikach, z zakresu anatomii narządów głowy i szyi (w tym także liczne preparaty anatomiczne ośrodkowego układu nerwowego), trzewi klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Ostatnia sala, będąca chlubą muzeum, zawiera preparaty najstarsze, szczególnie warte obejrzenia przez osoby uczące się anatomii oraz interesujące się tym zagadnieniem. Stanowią one po dziś dzień przykład i wzór pracowitości, zręczności oraz kunsztu preparatorskiego. Sala ta nosi imię prof. Ludwika Teichmanna (słynnego polskiego lekarza anatomii). Zwiedzanie muzeum anatomii było dla naszych uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem. Mogli oni poszerzyć swoją wiedzę, którą zdobywają na lekcjach anatomii, a która jest podstawą w dalszej edukacji i pracy w wybranym przez nich zawodzie – pracownika służb medycznych i społecznych.

 

Ostatnim miejscem, które wspólnie odwiedziliśmy było Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Floriańskiej 25. 

Krakowskie Muzeum Farmacji powstało już w 1946 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Proń, ówczesny radca prawny i dyrektor administracyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Stała ekspozycja Muzeum Farmacji jest rozmieszczona na wszystkich pięciu kondygnacjach, od piwnic począwszy, na strychu kończąc. W tym właśnie miejscu nasi uczniowie mogli dotknąć historii farmacji, od czasów starożytnych przez poszczególne dekady aż do czasów dzisiejszych. Pani przewodnik bardzo ciekawie przedstawiła zarówno historię samego muzeum jak i rozwój farmacji w poszczególnych epokach. Uczniowie zadawali pytania na które otrzymywali ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi, mogli zobaczyć wiele zabytkowych przedmiotów używanych w odległych czasach podczas produkcji leków, mogli sami sporządzić pigułkę, dokładnie tak jak wykonywano dawniej, przed nadejściem ery koncernów farmaceutycznych, kiedy aptekarz sporządzał lek własnoręcznie -„od podstaw”. Uczniom bardzo podobał się klimat i atmosfera muzeum, było to doświadczenie bardzo pouczające i wnoszące wiele nowych wiadomości z zakresu historii farmacji.

 

Pobyt w muzeach uczniowie uznali za czas spędzony pożytecznie, poszerzający wiadomości i rozwijający zdobytą do tej pory wiedzę. Z wycieczki wróciliśmy późnym wieczorem, pełni pozytywnych wrażeń i w dobrej atmosferze.

 

Agnieszka Janowiec

Anna Pasiut

SAM 2568

*******************************************

 

 

logo180 1

 bip

 

Design by TMOS

1815718
Your IP: 54.211.135.32
Server Time: 2019-07-16 16:14:53
Visitors Counter
Copyright 2014.