„ Żywa” lekcja anatomii, czyli „Body Worlds”

,,Nic nie jest nam bliższe niż nasze własne ciało, ale o niczym innym, co jest nam bliskie , nie wiemy tak mało , jak właśnie o ciele “
                                                                                                                        dr Gunther von Hagens

    23 listopada 2023 r. nauczyciele i słuchacze naszej szkoły udali się na wycieczkę do Katowic, której celem było odwiedzenie międzynarodowej wystawy „Body Worlds"
z cyklu The cycle of life .
    Pomimo wielu godzin wykładów z anatomii, uczestnicy wycieczki popatrzyli na  ludzkie ciało  w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawiała nie tylko wyjątkowość ludzkiego ciała jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. „Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny.” 
    Słuchacze mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, Pozwoliła odkryć tajemnice
i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdowały się na wystawie a było  ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.
    Droga powrotna z Katowic do Nowego Sącza przebiegała w atmosferze zarówno fascynacji jaki i refleksji nad doskonałością ludzkiego ciała.
    Taka lekcja Anatomii będzie miała pozytywny wpływ na wiedzę i umiejętności naszych słuchaczy która będzie wykorzystana nie tylko  życiu osobistym ale i  zawodowym.